Herbicidi
Cidokor Plus
Cidokor Plus je herbicidno sredstvo namijenjeno suzbijanju jednogodišnjih i višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova u voćarstvu, vinogradarstvu, ratarstvu, povrćarstvu te na neobrađenim i nepoljoprivrednim površinama.
Prednosti
- Suzbija širok spektar korova uključujući i tvrdokorne višegodišnje korove.
- Neizostavan je alat u održivoj poljoprivrednoj praksi (omogućava primjenu konzervacijske i no-till obrade tla koje dugoročno osiguravaju i poboljšavaju zdravlje i strukturu tla, i pružaju koristi za zrak i okoliš).
- Ako se koristi u skladu s etiketom siguran za okoliš i zdravlje ljudi.
- Smanjenje troškova i ukupnog broja herbicidnih tretmana.
Sastav
Glifosat 360 g/L
Formulacija
SL - tekući koncentrat za otopinu
Karenca
7 dana za orah, badem, lijesku, marelicu, breskvu, nektarinu, trešnju, višnju, jabuku, krušku, limun, grejp, mandarinu, naranču, maslinu i vinovu lozu. Osigurana je vremenom primjene prije sadnje/sjetve kultura, nakon sadnje/sjetve, a prije nicanja kultura za kukuruz, suncokret, šećernu repu, krumpir, mrkvu i luk. Nije primjenjiva na strništima i nepoljoprivrednim površinama.
Primjena
1. Prije sjetve/sadnje kultura:
Sredstvo primijeniti 3-5 dana prije sjetve/sadnje kulture. Maksimalno 1 primjena u vegetacijskoj sezoni.
Jednogodišnji uskolisni korovi:
-primijeniti u količini 1,5 - 2 L/ha uz utrošak vode 150 - 300 L
Jednogodišnji širokolisni korovi
-primijeniti u količini 2 - 3 L/ha uz utrošak vode 150 - 300 L/ha
Ograničenje: Tlo se ne smije obrađivati neposredno prije primjene sredstva. Najmanji vremenski period između posljednje primjene i obrade tla je 5 dana. Za postizanje optimalne učinkovitosti primijeniti kada se jednogodišnji korovi nalaze u stadiju razvoja 2-4 lista.
2. nakon sjetve/sadnje, a prije nicanja kukuruza, suncokreta, šećerne repe, krumpira, mrkve i luka (pre-em):
Sredstvo primijeniti 2-3 dana nakon sjetve/sadnje, a prije nicanja proljetnih usjeva. Maksimalno 1 primjena u vegetacijskoj sezoni.
Jednogodišnji uskolisni korovi:
-primijeniti u količini 1,5 - 2 L/ha uz utrošak vode 150 - 300 L
Jednogodišnji širokolisni korovi:
-primijeniti u količini 2 - 3 L/ha uz utrošak vode 150 - 300 L/ha
Za postizanje optimalne učinkovitosti primijeniti kada se jednogodišnji korovi nalaze u stadiju razvoja 2-4 lista.
3. na strništu:
Sredstvo primijeniti nakon žetve, najkasnije 5 dana prije obrade tla za sjetvu. Maksimalno 1-2 primjene u vegetacijskoj sezoni. Kod suzbijanja jednogodišnjih uskolisnih korova, samoniklih žitarica i jednogodišnjih širokolisnih korova na strništu sredstvo drugi puta primijeniti u slučaju ponovnog ponika jednogodišnjih korova.
Jednogodišnji uskolisni korovi i samonikle žitarice:
-primijeniti u količini 1,5 - 2 L/ha uz utrošak vode 150 - 300 L
Za postizanje optimalne učinkovitosti u vrijeme primjene jednogodišnji širokolisni korovi trebaju se nalaziti u stadiju razvoja 2-4 lista, a jednogodišnji uskolisni korovi i samonikle žitarice 3-5 listova.
4. u voćnjacima starijim od 3 godine (orah, badem, lijeska, marelica, breskva, nektarina, trešnja, višnja, jabuka, kruška, limun, grejp, mandarina, naranča i maslina):
Za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 2-3 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha, uz razmak između primjena od 30 dana. Maksimalno 1-2 primjene u vegetacijskoj sezoni.
Za suzbijanje višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 3-5 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha. Maksimalno 1 primjena u vegetacijskoj sezoni.
Vrijeme primjene u jezgričavom i koštičavom voću: Sredstvo primijeniti u jesen nakon opadanja lišća ili u proljeće do stadija razvoja zelenog pupa (BBCH 56).
Vrijeme primjene u orašastom voću: Sredstvo primijeniti nakon berbe u jesen. U slučaju suzbijanje korova prije berbe, sredstvo primijeniti najmanje 20 dana prije planirane berbe plodova.
Vrijeme primjene u maslinama: Za suzbijanje korova koji su prezimili, sredstvo primijeniti krajem zime prije nego počne razvoj mladica. Korove koji niču u proljeće tretirati nakon potpunog nicanja i u osjetljivom stadiju. U slučaju suzbijanja korova prije berbe, sredstvo primijeniti 10-14 dana prije berbe.
Vrijeme primjene u agrumima: Za suzbijanje korova koji su prezimili sredstvo primijeniti krajem zime, prije nego počne razvoj mladica. Korove koji niču u proljeće tretirati nakon potpunog nicanja i u osjetljivom stadiju. U slučaju suzbijanja korova prije berbe, sredstvo primijeniti 10-14 dana prije berbe.
5. u vinogradima starijim od 3 godine:
Sredstvo primijeniti u jesen nakon berbe ili u proljeće prije razvoja mladica. Prskati nakon nicanja korova kada su korovi u aktivnom rastu (zima/proljeće i ljeto/jesen).
Za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 2-3 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha, uz razmak između primjena od 30 dana. Maksimalno 1-2 primjene u vegetacijskoj sezoni. Kod suzbijanja jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova sredstvo drugi puta primijeniti u slučaju ponovnog ponika jednogodišnjih korova.
Za suzbijanje višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 3-5 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha. Maksimalno 1 primjena u vegetacijskoj sezoni.
Ograničenje: Dozvoljena je primjena u redove, tretirati najviše 50% ukupne površine. Prilikom primjene potrebno je izbjegavati doticaj sredstva s deblom i granama prskajući najviše 30 cm od tla. Prilikom primjene koristiti štitnik zbog sprečavanja zanošenja na mladice, grane ili stablo.
6. na nepoljoprivrednim površinama koje nisu javne površine (industrijska područja, uz željezničke pruge):
Sredstvo primijeniti tijekom vegetacijskog perioda. Za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 2-3 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha, uz razmak između primjena od 30 dana. Maksimalno 1-2 primjene u vegetacijskoj sezoni. Kod suzbijanja jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova sredstvo drugi puta primijeniti u slučaju ponovnog ponika jednogodišnjih korova. Za suzbijanje višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova primijeniti u količini 3-5 L/ha uz utrošak vode 150-300 L/ha. Maksimalno 1 primjena u vegetacijskoj sezoni.
Napomena: Dozvoljena je primjena na najviše 50 % ukupne površine. Sredstvo primijeniti ciljano (uzduž željezničkih pruga), spot aplikacija (na korovne oaze ili pojedinačne biljke). Nije dozvoljena primjena širom. Kod suzbijanja jednogodišnjih uskolisnih i jednogodišnjih širokolisnih korova sredstvo drugi puta primijeniti u slučaju ponovnog ponika jednogodišnjih korova. Za primjenu na manje osjetljive korovne vrste koristiti niži utrošak vode.
Mogući utjecaj na učinkovitost
CIDOKOR PLUS će slabije djelovati na biljke čiji je porast usporen ili zaustavljen zbog prirodnog starenja lišća, suše, mraza, visokih temperatura te ako su biljke prekrivene prašinom ili su poplavljene. Slabije djelovanje će se pokazati i ukoliko spomenuti uvjeti nastanu odmah nakon prskanja.
Optimalni rezultati postižu se kada se sredstvo primjenjuje po oblačnom vremenu te kada je relativna vlaga zraka oko ili iznad 70 %. Djelovanje sredstva može biti smanjeno, ako u razdoblju od 6 sati nakon primjene padne kiša.
Ograničenja
Sredstvo CIDOKOR PLUS smije se koristiti najviše jedanput ili dvaput godišnje sukladno odobrenoj primjeni na istoj površini. Sredstvo CIDOKOR PLUS ne smije se primjenjivati na zamrznutim površinama ni tijekom jakih kiša.
Sredstvo CIDOKOR PLUS ne smije se primjenjivati u sjemenskim usjevima. Kod primjene u voćnjacima, vinogradima i nepoljoprivrednim površinama tretirati najviše 50 % ukupne površine. Plodovi ne smiju doći u doticaj sa sredstvom. Nije dopušteno sakupljati plodove s tretiranog tla. Masline s tla ne smiju se koristiti za prehranu i proizvodnju ulja. Tretirani korovi ne smiju se zaoravati ili kositi najmanje 2-3 tjedna od primjene sredstva. Domaćim životinjama zabranjen je ulaz na tretirane površine. Primjena iz zrakoplova nije dopuštena.
Zaštita okoliša
Kod primjene sredstva CIDOKOR PLUS moraju se poštivati propisi o vodama s ciljem zaštite voda. Sredstvo CIDOKOR PLUS ne smije se primjenjivati u kraškim područjima te laganim pjeskovitim, skeletnim i svim ostalim tlima na kojima je povećan rizik ispiranja u podzemne vode. Ako drugim propisima nije propisan veći sigurnosni razmak, radi zaštite korisnih i neciljanih organizama mora se poštivati sigurnosni razmak od površinske vode - mjereći od ruba obale, koji za odobrene primjene iznosi najmanje 1 metar. Ne tretirati po vjetrovitom vremenu. Ostaci sredstva i škropiva ne smiju se izlijevati u površinske vode, kanalizaciju, dvorišne i stajske odvode. Stroj za primjenu pesticida i sapnice (dizne) treba prati na polju, na mjestima gdje sredstvo ne može doprijeti u površinske vode i gdje nema opasnosti za ljude i životinje.
Skladištenje i čuvanje
Sredstvo se mora skladištiti i čuvati u originalnoj, zatvorenoj i neoštećenoj ambalaži, u posebnoj prostoriji, na suhom, čistom i dobro ventiliranom mjestu odvojeno od hrane, pića i hrane za životinje, gnojiva, sredstava za dezinfekciju, goriva i zapaljivih tvari te izvan dohvata djece, nestručnih osoba i životinja. Sredstvo zaštititi od mraza. Sredstvo ne skladištiti na temperaturi nižoj od -15 °C, niti na temperaturi višoj od 50 °C. Držati podalje od vatre.
Fitotoksičnost
Ako se sredstvo primjenjuje u propisanim količinama i na propisani način ono nije fitotoksično za kulture u kojima je odobrena primjena.
Sredstvo je fitotoksično za sve biljne vrste, ako dospije na zelene dijelove biljke kao što su list, stabljika, zelena kora, izbojci i dr. Prilikom primjene sredstva CIDOKOR PLUS spriječiti zanošenje škropiva na susjedne kulture.
Podaci o načinu/mehanizmu djelovanja sredstva
CIDOKOR PLUS je herbicidno sredstvo na osnovi aktivne tvari glifosat. Glifosat je sistemični herbicid iz skupine aminofosfonata (HRAC 9). U biljkama djeluje kao inhibitor EPSP sintaze.
Glifosat djeluje na jednogodišnje i višegodišnje uskolisne i širokolisne te drvenaste korovne vrste tj. ima neselektivno (totalno) djelovanje. Usvaja se kroz list i prenosi do korijena. Prvi učinci su vidljivi nakon 24 sata.
Strategija sprječavanja rezistentnosti
Ponovljena upotreba sredstava na osnovi aktivnih tvari iz istih skupina ili onih koji imaju jednak mehanizam djelovanja na istim površinama tijekom više godina može dovesti do razvijanja rezistentnosti kod osjetljivijih korovnih vrsta. Da bi se takav rizik smanjio preporuča se, na istoj parceli, mijenjati ili miješati sredstva različitog mehanizma djelovanja te primjenjivati agrotehničke mjere.